Wyjazdy na narty – najtrudniejsze trasy narciarskie w Polsce

wyjazdy na narty

W Polsce mamy piękne góry, po których lubimy chodzić i zdobywać ich jak najwyższe szczyty. Jest to hobby bardzo relaksujące oraz odprężające. Otoczenie, które towarzyszy nam podczas tych wędrówek sprawia uśmiech na naszej twarzy oraz radość.

Nie jest to jednak jedyna atrakcja, którą możemy robić, będąc na urlopie w górach. Miłośnicy gór uwielbiają także, zimowe sporty, które można tam praktykować. Narty, snowboard to tylko niektóre z nich, które mają rzesze swoich wielbicieli. Z utęsknieniem czekają na kolejny sezon, by znowu doświadczyć adrenaliny towarzyszącej im na stoku. Doświadczeni narciarze stale chcą podnosić swoje umiejętności narciarskie oraz sprawdzać się na coraz to cięższych trasach zjazdowych. Stawiają przed sobą trudne wyzwania, którym chcą sprostać. Z myślą o nich przygotowaliśmy listę najtrudniejszych tras narciarskich, które możemy znaleźć w Polsce – wyjazdy na narty.

System klasyfikacji tras narciarskich – wyjazdy na narty

W Polsce obowiązuje system oznaczeń narciarskich tras zjazdowych, nartostrad szlaków narciarskich i tras biegowych. Innymi słowy, mówiąc jest to skala trudności tych tras narciarskich. Została ona stworzona, by każdy mógł dostosować poziom trudności do posiadanych przez siebie umiejętności. Tak, aby wyjazdy na narty oraz jazdy sprawiły nam przyjemność, a nie wyzwanie, którego nie będziemy w stanie pokonać. Na ten moment w Polsce obowiązuje system, w skład którego wchodzą trzy stopnie trudności. Oznakowane są one trzema kolorami niebieskim, czerwonym oraz czarnym. Do 30 grudnia 2011 roku skala ta była czterostopniowa, w której wyodrębniona była trasa bardzo łatwa znakowana kolorem zielonym. Natomiast od 31 grudnia 2011 roku trasa ta została zaklasyfikowana do grup łatwych, znakowanych kolorem niebieskim. W celu określenia stopnia trudności trasy bierze się pod uwagę następujące czynniki: ukształtowanie terenu, zasilenie, zabudowania oraz inne obiekty znajdujące się w bezpośredniej bliskości trasy.

Trasy narciarskie oznakowane na niebiesko – wyjazdy narciarskie

Trasy te są przeznaczone dla osób, które nie posiadają za dużego doświadczenia narciarskiego. Jest to trasa również dla tych osób, które planują swoje pierwsze wyjazdy na narty, na których będą mieć pierwszą styczność z nartami na nogach. Stopień nachylenia takich tras wynosi około 10-12 stopni i jest odpowiedni dla średniozaawansowanych narciarzy, którzy preferują spokojniejszą jazdę. Będzie ona również odpowiednia dla tych, którzy chcą po prostu nauczyć się jeździć i jest to ich pierwszy raz na stoku.

Trasy narciarskie oznakowane na czerwono – wyjazdy narciarskie

Czerwone trasy zjazdowe polecane są dla zdecydowanie bardziej doświadczonych narciarzy. Stopień nachylenia w porównaniu do poprzednich tras jest nieco wyższy i wynosi około 12-16 stopni. Zazwyczaj te trasy wybierają osoby, które na trasach niebieskich radzą sobie doskonale, a wyjazdy narciarskie praktykują co sezon.

Trasy narciarskie oznakowane na czarno – wyjazdy narciarskie

Ostatnie trasy narciarskie, czyli czarne przeznaczone są tylko dla bardzo doświadczonych narciarzy. Można nawet powiedzieć, że dla ekspertów, którzy z utęsknieniem czekają na kolejne wyjazdy na narty. Stopień nachylenia wynosi około 16 stopni. Kolorem tym są oznakowane najtrudniejsze trasy zjazdowe. Mogą się na nich znajdować niespodziewane ostre zakręty, dlatego nie wybieraj tych tras, jeżeli nie posiadasz odpowiednich umiejętności i dużego doświadczenia.

Czarne trasy narciarskie w Polsce – wyjazdy na narty

Pierwszą miejscowością, w której możemy znaleźć trasę czarną, jest Szczyrk. Jest to trasa, która wiedzie ze szczytu Skrzycznego mieszczącego się 1257 metrów nad poziomem morza. Jej całkowita długość wynosi 2800 metrów.

W Zakopanem możemy udać się na Kasprowy Wierch mieszczący się 1987 metrów nad poziomem morza. Znajdziemy na nim dwie trasy narciarskie oznakowane jako najtrudniejsze. Trasę Gąsienicową oraz Goryczkową.

Korbielów w województwie śląskim ma do zaoferowania szczyt Pilsko mieszczący się 1557 m n.p.m., na którym znajduję się czarna trasa „Siódemka”. Prowadzi ona z Hali Miziowej na Szczawiny.

W Szklarskiej Porębie znajdziemy najbardziej stromą i najtrudniejszą trasę, prowadzącą ze szczytu Szrenicy mieszczącego się 1362 m n.p.m.. Trasa ta jest oznaczona numerem jeden.

Na szczycie Czarna Góra mieszczącym się 1205 m n.p.m., znajdziemy czarną trasę FIS. Jej całkowita długość wynosi 1400 metrów. Różnica poziomów to 380 metrów, a średnie nachylenie szacuje się na 27%. Będą to zatem idealne wyjazdy na narty i trasy dla zaawansowanych technicznie narciarzy.

W stacji narciarskiej Jaworzyna Krynicka znajdującej się w Krynicy Zdrój wrażeń możemy, szukać na czarnej trasie zwanej „Piątka FIS”. Długość trasy wynosi 1000 metrów, a stok, na którym znajduje się, jest szeroki i dobrze wyprofilowany.

Karpacz jest kolejną miejscowością, w której znajdziemy trudną do przebycia trasę narciarską. Mowa tu o trasie Liczyrzepa, która prowadzi spod szczytu Kopa i jest klasyfikowana jako trasa czarna. Jej długość wynosi ponad kilometr.

W naszym kraju mamy oczywiście więcej dostępnych czarnych tras zjazdowych. Natomiast pozycje wymienione powyżej, są chyba najciekawszą propozycją dla miłośników tego sportu .

W Polsce mamy sporo trudnych tras oznakowanych kolorem czarnym. Wyjazdy na narty dla doświadczonych narciarzy z całą pewnością będą udane, a trasy, które posiadają Polskie ośrodki górskie dostarczą im masę wrażeń. Pamiętajmy jednak, że trasy te przeznaczone są tylko i wyłączenie dla ekspertów, którzy na stoku czują się jak ryba w wodzie.

A może zamiast nart wypad na snowboard? Dowiedz się co warto zabrać planując wyjazd na snowboard

Dowiedz się również co warto zabrać na wyjazd na narty z dziećmi

Przeczytaj także: Ile kosztuje wyjazd na narty?

5/5 - (5 votes)