Integra - wyjazdy studenckie - 20-40 lat - narty, snowboard

Ile kosztuje wyjazd na narty?

Ile kosztuje wyjazd na narty?

Coroczny urlop narciarski jest najważniejszym punktem kulminacyjnym zimowych miesięcy dla niezliczonych rodzin na całym świecie. Nie ma lepszego sposobu na pozbycie się stresu niż świeże powietrze i ciekawe aktywności sportowe z ludźmi, których najbardziej kochasz.

W tym artykule dowiesz się ile kosztuje wyjazd na narty w 2022 roku.

wyjazd na narty koszt

Ile kosztuje wyjazd i od czego zależy cena?

Jeśli po raz pierwszy od kilku lat wybierasz się na wyjazd na narty, prawdopodobnie zastanawiasz się, ile to kosztuje i jak możesz zaplanować wyjazd, aby uzyskać jak najwięcej korzyści z wyjazdu.

Wyjazdy narciarskie znacznie różnią się ceną, ponieważ wiele czynników decyduje o ostatecznym koszcie. Cena wyjazdu na narty zależy od wielu czynników może się zmienić w zależności od wielkości grupy wyjeżdżającej na narty i miejsca, w którym znajduje się ośrodek narciarski.

Koszty wyjazdu na narty w Polsce

Zastanawiając się ile kosztuje wyjazd na narty, jednym z największych wydatków dotyczących wyjazdu w polskie góry jest akomodacja w ośrodku narciarskim.

Planując tygodniowy wyjazd w sezonie zimowym w naszych obliczeniach przewidujemy 6 noclegów ze śniadaniem dla 3 osób w polskich górach, co pozwoli nam najłatwiej oszacować ile kosztuje wyjazd na narty.

Wydatek na noclegi i wyżywienie w Polsce w poszczególnych miejscowościach prezentuje się w ten sposób:

  • Zakopane – ok. 2250 zł
  • Szklarska Poręba – ok. 1900 zł
  • Białka Tatrzańska – ok. 3350 zł
  • Szczyrk – ok. 3800 zł
  • Zieleniec – ok. 1900 zł

ile kosztuje wyjazd na narty w alpy

Stoki narciarskie w Polsce

Obliczenie dokładnej ceny wyjazdu na narty może być trudne. Zanim zaczniesz dodawać rzeczy do siebie i będziesz przytłoczony, najlepiej zrób realistyczną listę wszystkich wydatków, których spodziewasz się na urlopie.

Pamiętaj, że lepiej jest przeszacować i mieć odłożoną większą kwotę pieniędzy, niż niedoszacować i złamać budżet.

Abyś mógł zacząć, stworzyliśmy listę kosztów podróży, które musisz wziąć pod uwagę. Patrząc na ceny transportu, zakwaterowania, żywności i kosztów narciarskich, możesz zobaczyć, gdzie idą wszystkie twoje pieniądze podczas podróży, zaplanować swój budżet odpowiednio i znaleźć sposoby na zmniejszenie kosztów.

Jaki jest średni koszt wyjazdu na narty?

Szacując ile kosztuje wyjazd na narty, należy pamiętać, że narciarstwo tradycyjnie jest drogim sportem. Dla wielu, kiedy myślisz o urlopie narciarskim, ilość potrzebnych złotówek wydaje się być znacznie większa niż przeciętne wakacje na plaży.

Pytanie, które często pojawia się na ustach każdego nowego narciarza brzmi: ile to wszystko będzie mnie kosztować? Kiedy przychodzi do planowania urlopu narciarskiego, trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników związanych z kosztami. Poniżej zajmiemy się nimi bardziej szczegółowo.

Podróż do miejscowości

Planując wyjazd na stoki narciarskie i analizując koszty urlopu narciarskiego, trzeba wziąć pod uwagę miejsce, które chcemy odwiedzić i ile będzie kosztować transport. Najpopularniejszym miejscem na narty są Alpy, co oznacza, że planując wyjazd trzeba wziąć pod uwagę koszty podróży.

Istnieje cała gama tanich linii lotniczych, które oferują tanie loty do narciarskich miejscowości. Jeśli nie chcesz lecieć do miejsca przeznaczenia, możesz rozważyć alternatywne sposoby podróży, takie jak pociąg lub jazda samochodem do ośrodka narciarskiego.

Obie te opcje są bardziej opłacalne niż lot, są lepsze dla środowiska i umożliwiają transport większej ilości bagażu. Te opcje wiążą się jednak z kosztami, które mogą być nieco wyższe.

ile kosztuje wyjazd w alpy

Zakwaterowanie

Dzięki wprowadzeniu Airbnb i innych bardziej elastycznych opcji zakwaterowania, istnieje wiele miejsc, w których można się zatrzymać podczas urlopu narciarskiego.

Zastanawiając się ile kosztuje wyjazd narciarski pamiętajmy, że wielu operatorów podróży oferuje szereg ofert zakwaterowania, aby dopasować się do konkurencyjnego rynku.

Wypożyczenie nart lub snowboardu

Ile kosztują narty? Wypożyczenie nart jest istotną częścią naszego urlopu narciarskiego i ważnym elementem szacowania ile kosztuje wyjazd na narty. Jeśli jednak nie jesteś doświadczony i nie masz własnych nart, będziesz musiał je wypożyczyć, ponosząc kolejne koszty wyjazdu.

Dostępne są różne poziomy wypożyczenia nart, od najtańszego poziomu brązowego, aż po najwyższy poziom złoty – najdroższy. Postaraj się realistycznie ocenić, jaki rodzaj jazdy na nartach będziesz uprawiać, ponieważ będzie to miało wpływ na to, ile musisz wydać.

Jeśli jesteś początkujący, nie musisz wydawać pieniędzy na wymyślne narty. Wystarczą standardowe narty do jazdy po stoku.

Kolejnym elementem wyposażenia, w który zalecamy zainwestować, są buty narciarskie. Bez właściwego dopasowania i odpowiedniego obuwia, możesz spowodować poważne uszkodzenia stóp podczas podróży.

Jeśli chcesz wypożyczyć sprzęt narciarski podczas wyjazdu, zalecamy zarezerwować go przed podróżą, ponieważ często jest to bardziej opłacalna opcja.

Koszt karnetów zjazdowych

Abyś mógł jeździć na nartach podczas wyjazdu, musisz kupić karnet. Jeśli podróżujesz z rodziną, zakup karnetu dla rodziny składającej się z czterech osób może być bardziej opłacalny niż pojedyncze karnety.

Karnety narciarskie w Polsce są tańsze porównując je do tych zagranicznych. Poniżej obliczyliśmy ile mniej więcej kosztuje 5-dniowy karnet dla osoby dorosłej na polskich stokach.

  • Zakopane ok. 515 zł
  • Białka Tatrzańska ok. 515 zł
  • Szklarska Poręba ok. 490 zł
  • Szczyrk ok. 650 zł
  • Zieleniec ok. 515 zł

wyjazd w alpy koszt

Zakwaterowanie

Istnieje wiele różnych możliwości zakwaterowania w ośrodkach narciarskich i należy wybrać nasze preferowane opcje, aby prawidłowo oszacować ile kosztuje wyjazd na narty.

Trudno jest się zdecydować, ale jedna rzecz, która zwykle pozostaje taka sama, to im bliżej stoków i centrum miasta, tym droższe może być zakwaterowanie.

Hotele mają tendencję do bycia dobrze usytuowanymi, ale są najprawdopodobniej twoją droższą opcją. Jednak, ponieważ nie ma Cię w pokoju, możesz chcieć zachować prostotę i zarezerwować podstawowe AirB&B, aby znacznie ograniczyć swoje koszty.

Kilku gwiazdkowe hotele będą oczywiście droższe, ale możesz otrzymać takie udogodnienia jak spa lub darmowy transport prosto do wyciągów.

Ile kosztuje wyjazd na narty za granicą?

Domki z wyżywieniem są szczególnym doświadczeniem i są popularne we francuskich i szwajcarskich kurortach. Luksusowy domek z wyżywieniem, własnym gospodarzem i basenem to koszt zaczynając się od 15 000 € za tydzień.

Ale może to być również ekonomiczne, jeśli jest was dużo, niektóre firmy pobierają tylko około 1500 € tygodniowo za osobę, oszczędzając pieniądze na posiłkach i napojach.

Jazda na nartach nie musi być związana z wymyślnymi hotelami i kurortami spa, wiele z nich skupia się wyłącznie na miłości do tego sportu, więc luksus nie jest niezbędny.

Wiele zagranicznych większych ośrodków narciarskich posiada hostele i mieszkania do wynajęcia, które mogą kosztować mniej niż 100€ za noc.

Wypożyczyć narty czy kupić własne?

Jeśli po raz pierwszy wybierasz się na stok, polecamy abyś wypożyczył komplet sprzętu narciarskiego w ośrodku, zanim zainwestujesz w swój własny sprzęt.

W zależności od poziomu doświadczenia będzie można wybrać sprzęt dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych narciarzy. Początkujący będzie oczywiście najtańszą opcją, ale nie kieruj się niską ceną, zdobądź odpowiedni poziom dla siebie.

Będziesz musiał wynająć narty (i kijki) lub snowboard, buty narciarskie lub snowboardowe i kask. Średnia cena za cały pakiet w Europie wynosi od 100 do 200€ za 6 dni wypożyczenia, w Polsce chcąc wypożyczyć sprzęt mogą liczyć na mniejsze kwoty.

Można również wypożyczyć kurtki i spodnie narciarskie, ale oczywiście zalecamy zakup własnych, dla wygody i jakości. Kurtki narciarskie i spodnie narciarskie zawsze będą zakupem inwestycyjnym, który może przeprowadzić Cię przez zimę, niezależnie od tego, gdzie jesteś.

wyjazd na narty koszt

Cena karnetów zjazdowych w Europie

Karnet jest jak twój klucz do korzystania ze stacji narciarskich i do świetnej zabawy, więc oczywiście jest to niezbędny zakup. Piękno karnetów polega na tym, że często otrzymasz wiele różnych opcji karnetów w różnych cenach, na przykład opcje półdniowe lub Flexi-day, karnet obszarowy lub karnet pojedynczego ośrodka.

Karnety w Europie są często uzależnione od ilości kilometrów tras narciarskich, na przykład w Val D’Isere/Tignes we Francji jest ich 300 km, podczas gdy w Pile we Włoszech jest ich tylko 70 km, dlatego warto zorientować się ile kosztuje kilometr trasy.

Średnio 6 dni jazdy na nartach może kosztować od 250 do 300 euro, podczas gdy karnet dzienny może kosztować zaledwie 40 euro. Im więcej dni ma się na karnecie, tym bardziej opłaca się go kupić.

Szkółka narciarska za granicą i nauki jazdy

Lekcje jazdy na nartach są zawsze zalecane, gdy zaczynasz przygodę ze sportami śnieżnymi, ale zaleca się również odbycie kilku lekcji, nawet gdy już czujesz się pewnie na stoku, aby zachować świeże umiejętności.

Jeśli dopiero zaczynasz, możesz zdecydować się na lekcje grupowe lub szkółkę narciarską (nikt nie jest zbyt fajny na szkółkę narciarską). Ty i grupa na podobnym poziomie możecie zarezerwować 2 do 3 godzin (pół dnia) przez 6 dni, koszt od 200€, do 350€ w szczycie sezonu.

Możesz też wziąć prywatne lekcje, jeden na jednego, lub z przyjaciółmi/rodziną, które mogą kosztować od 50€ do 150€ za godzinę.

Lekcje narciarskie również mogą się różnić ceną w zależności od umiejętności, na przykład lekcja dla początkujących lub dzieci będzie tańsza niż lekcja dla zaawansowanych poza trasą.

Dowiedz się również co warto zabrać na wyjazd na narty z dziećmi.

Może zamiast nart wolisz zjazdy snowboardowe? Sprawdź co warto zabrać ze sobą planując wyjazd na snowboard.

Rate this post