Integra - wyjazdy studenckie - 20-40 lat - narty, snowboard

Wyjazdy na narty – jak przygotować się do wyjazdu?

Każdego roku na polskich oraz zagranicznych stokach narciarskich przybywa nowych narciarzy. Wyjazdy na narty to nie tylko spędzenie aktywnie wolnego czasu, ale również odpowiednie przygotowania. Jak przygotować się do takiego wyjazdu, aby ten nie okazał się ostatnim podpowiadamy w poniższym artykule.

wyjazdy na narty

Wyjazdy narciarskie – zadbajmy o swoją kondycję 

Jeżeli myślałem, że Twoje pierwsze wyjazdy narciarskie będą wyglądać idealnie musimy Cię niestety zmartwić. Musisz przygotować się na kilka upadków i nabawienie się zakwasów. Nie chcemy się zniechęcić, wręcz przeciwnie!

Pamiętaj, że wyjazdy na narty to świetna przygoda, a sama jazda na nartach to samo zdrowie. Początki, jak we wszystkich są trudne. Co zrobić, aby pierwsza przygoda ze stokiem była jak najmniej bolesna?

Kluczową kwestią jest zadbanie o swoją kondycję fizyczną, przed wyruszeniem na narty. Jest to kluczowy element, jeżeli na co dzień prowadzisz siedzący tryb życia. Jeżeli organizmowi przyzwyczajonemu do spędzenia kilku godzin przed komputerem zaaplikujesz nagle dawkę wysiłku, ten może się wtedy zbuntować. Znacznie łatwiej w tym przypadku o ewentualny uraz, który może zakończyć naszą przygodę z nartami lub ogólnie ze sportem.

Aby do tego nie doprowadzić, nie trzeba wdrażać ciężkiego planu treningowego. Wystarczy w zupełności 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem na narty rozpoczęcie regularnych ćwiczeń. Może to być bieganie, rower, siłownia, pływanie lub ćwiczenia gimnastyczne w domu. Nieważne co wybierzesz, każde wzmocnienie organizmu będzie nieocenione. Pamiętaj również, że przed wyjazdem narciarskim dać mięśniom odpocząć, a sama jazda na nartach będzie przyjemniejsza. 

Sprzęt narciarski na wyjazd na narty – o czym trzeba pamiętać?

Narciarstwo nie jest najtańszym sportem na świecie. Same narty i buty to duży wydatek. Dodatkowo dochodzi odpowiedni strój, kask, kijki oraz gogle. Istnieje również ryzyko, że może to być Twój ostatni wyjazd na narty, a sprzęt pójdzie w odstawkę.

Jeżeli rozpoczynasz swoją przygodę z nartami, zamiast kupować warto wypożyczyć dostępny sprzęt na miejscu. Dobrze zaopatrzone wypożyczalnie znajdziesz przy każdym stoku, a obsługa pomoże Ci w dokonaniu jak najlepszego wyboru. 

  • Buty narciarskie – należy je dobrać pod kątem pasującego modelu oraz rozmiaru. Powinny być miękkie, a jednocześnie dać się zapiąć jak najmocniej bez sprawiania Tobie bólu,
  • Narty narciarskie – najistotniejszą kwestią przy ich wyborze jest wzrost i umiejętności. Początkujący powinien szukać nart krótszych o ok. 10-20 cm od swojego wzrostu, bo znacznie łatwiej nimi manewrować. Zapięcia dobiera się według wagi,
  • Kijki narciarskie – zaczynającym przygodę z narciarstwem zdecydowanie zalecamy jazdę z kijkami. Za krótkie lub za długie kijki narciarskie spowodują, że będziemy przyjmować nieprawidłową postawę,
  • Kask – niezbędne i to niezależnie od doświadczenia narciarza. Nie powinien on być zbyt ciasny i ciężki, ale musi też dobrze przylegać do głowy i umożliwiać jej swobodne ruchy,
  • Odzież narciarska – Choć większość z wymienionych rzeczy można znaleźć spokojnie w wypożyczalniach, natomiast strój narciarski trzeba już jednak nabyć indywidualnie. Warto zwrócić uwagę, aby wszystkie elementy stroju narciarskiego były nieprzemakalne. Kurtka narciarska, spodnie ze ściągaczem, pięciopalczaste rękawice, czapka lub kominiarka i bielizna termoaktywna to obowiązkowy zestaw każdego narciarza.

Wyjazdy na narty – nauka jazdy na nartach z instruktorem czy bez?

Jeżeli mamy już wszystko przygotowane, sprzęt, ubrania i akcesoria możemy śmiało wyruszyć na stok. Jeżeli jest to nasz pierwszy wyjazd na narty pytanie brzmi z kim się nauczyć samej jazdy?

Na pierwszy wyjazd narciarski warto wybrać oślą łączkę. Wyjazdy w Alpy i piękne, szybkie i strome trasy nie uciekną. W 2-3 dni poznasz podstawy, zaliczając tyle upadków ile zechcesz. Bez żadnych poważnych konsekwencji. 

Musisz mieć świadomość, że samych upadków zaliczysz naprawdę dużo. Nie zrażaj się, jeżeli pierwszy Twoje próby na nartach wypadną blado. Każdy to przerabiał – nawet legendy narciarstwa alpejskiego jak wielokrotni mistrzowie olimpijscy Bode Miller czy Lindsey Vonn.

Pokonująć strach przed kolejnymi upadkami, a nawet doskonaląc ich technikę, by powodowały jak najmniejsze ryzyko urazu, uczynisz bardzo duży krok w kierunku nauczenia się jazdy na nartach.

Narciarstwo chociaż jest sportem prostym, to rzeczywistość jest zdecydowanie inna. Jeżdżąc samotnie, początkujący narciarze ryzykują nie tylko wypadkiem, ale też tym, że wykształcą w sobie bardzo złe nawyki. Takie nawyki w późniejszym czasie jest bardzo trudno wyeliminować. Błędów technicznych raczej nie dostrzeże też np. znajomy, który choć sam ma duże doświadczenie w jeździe na nartach, to może mu brakować umiejętności przekazania wiedzy.

Dlatego też najlepiej jest uczyć się pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Ten da gwarancję poprowadzenia nauki właściwym torem, zwróci uwagę na niedoskonałości i cierpliwie wytłumaczy błędy, a przede wszystkim nie zabierze Cię zbyt szybko na trasę, która może przerosnąć Twoje możliwości. 

Wyjazdy narciarskie z INTEGRA sNOw LIMITS 

Fundacja INTEGRA sNOw LIMITS zajmuje się organizacją profesjonalnych wyjazdów na narty i wyjazdów na snowborad. Organizujemy wycieczki letnie, wyjazdy zimowe, wyjazdy studenckie, majówkowe, weekendowe, aż po wycieczki all inclusive!

 

Dowiedz się również co warto zabrać na wyjazd na narty z dziećmi lub co zabrać na wyjazd na snowboard.

Ponadto nasuwa się pytanie ile kosztuje wyjazd na narty? Na to składa się wiele czynników, które poznasz w osobnym artykule.

Rate this post