Pierwszy wyjazd na narty – jak ubrać się na stok?

Pierwszy wyjazd na narty wiąże się nie tylko ze skompletowanie sprzętu. Bardzo ważnym aspektem jest również przygotowanie odpowiedniej odzieży. Odpowiedni strój pozwali nam długo, komfortowo oraz bezpiecznie spędzić czas na stoku. W poniższym artykule omawiamy czym się kierować przy kompletowaniu stroju narciarskie. 

wyjazdy na narty

Wyjazdy na narty – czy konieczny jest kask?

Wprawdzie w wielu krajach europejskich nadal nie ma przepisu o obowiązkowym jeżdżeniu w kasku przez osoby pełnoletnie, jednak przyznajemy, że każdy na wyjazdy na narty jest zalecany dla każdego. 

Najważniejszą funkcją kasku jest ochrona głowy. W sportach zimowych takich jak narciarstwo czy snowboard upadki zdarzają się stosunkowo często. Pamiętajmy, że w szczycie sezonu trasy są zapełnione wieloma fanami zimowego szaleństwa. Tym samym ewentualny nie musi zależeć tylko od Ciebie. Jeżeli chcemy dalej cieszyć się zdrowiem nie rezygnujmy z kasku, pamiętając, że czapka nie daje nam żadnej ochrony. 

Na rynku kasków mamy obecnie dostępną szeroką i bogatą ofertę. Dostępne są kaski z różnymi rozwiązaniami technicznymi, w różnych kolorach i kształtach. Dobrze dobrany kask narciarski podczas wyjazdu na narty zapewni nam również komfort termiczny, poprzez ocieplinę oraz systemy wentylacji. 

Ze względu na Wasze bezpieczeństwo, wyjazdy narciarskie i kask to obowiązek. Zdecydowanie odradzamy stosowanie czapek, tak samo jak zakładanie pod kas czapek, nawet bardzo cienkich. Kask zaprojektowany jest w taki sposób, aby jak najbardziej zadbać o to, aby nasza głowa się nie wyziębiła lub nie rozgrzała. Zakładając dodatkowo czapkę, ograniczmy wentylację oraz tracimy trzymanie kasku na obwodzie. Jeżeli jest nam zimno, ewentualnie możemy zdecydować się na cienką kominiarkę.

Wyjazdy narciarskie – gogle czy okulary przeciwsłoneczne?

Gogle narciarskie jak i dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy podczas wyjazdu na narty przed ewentualnymi drobinkami lodu bądź śniegu. Dodatkowo chronią nas przed wiatrem lub silnymi promieniowaniem słonecznymi. 

Gogle mają taką przewagę nad okularami, że osłaniają przed wiatrem większy obszar naszej twarzy. Dodatkowym elementem jest to, że jest w nich po prostu cieplej. W zależności, gdzie wyjeżdżamy na narty czy są to wyjazdy w Alpy czy w nasze polskie góry zdecyduj się co wybrać. 

Okulary przeciwsłoneczne sprawdzają się raczej jedynie przy dobrej pogodzie, bez wiatru i deszczu. Jeżeli zdecydujesz się jednak na okulary, poszukaj takich z filtrem UV i polaryzacją dla lepszej widoczności. 

Wyjazd na narty a odzież termiczna

To czy podczas wyjazdu narciarskiego będzie ci ciepło zależy przede wszystkim od pierwszej warstwy Twojego ubioru na stok. Pozostałe elementy to pogoda i kolejne warstwy odzieży. Dyskomfort związany z marznięciem na stoku wynika m.in. z błędów w naszym ubiorze. 

Dawniej istniało błędne myślenie, że podczas wyjazdu na narty należy ubierać się na tzw. cebulkę i w razie czego należy zdjąć zbędne warstwy ubrania. Efekt natomiast był odwrotny od zamierzonego – czyli miało być ciepło. Zanim dotarliśmy na stok już byliśmy zgrzani, a pierwsze zjazdy nie przynosiły nie przynosiły żadnych znaczących zmian. Działo się tak z dwóch powodów: pierwszym jest słabej jakości odzież (np. bawełniana koszulka magazynuje nie odprowadza wilgoć) a drugim powiązanym z tym pierwszym – przegrzana, zwilgotniała skóra wystawiona na wiatr odczuwa przeszywające zimno. Ubieranie się na zapas nie ma absolutnie sensu – ubieramy się stosownie do panujących warunków atmosferycznych.

Pierwsza warstwa powinna być obowiązkowo odzieżą termiczną. Nazywana jest ona często potocznie „druga skórą”. Zadaniem odzieży termicznej jest odprowadzanie wilgoci, najlepiej w taki sposób jakby utrzymywała skórę w możliwie stałej temperaturze zgodnej z fizjologią. Na tej warstwie nie warto oszczędzać w miarę możliwości – a rozważyć walory różnych modeli dostępnych u producentów i wybrać ten potencjalnie idealnie dopasowany?

Mówimy tutaj zarówno o dolnej jaka i górnej części kompletu odzieży termicznej. Górna jest obowiązkowa i często jest jedyną warstwa pod kurtką – musi więc jak najlepiej spełniać swoją rolę

Dolna – zachęcamy nawet tych zimnolubnych do zakładania cienkiej odzieży pod spodnie narciarskiej. Po pierwsze nieprzyjemne jest noszenie spodni technicznych bezpośrednio na ciało, po drugie skóra narażona na zimno może popękać lub ulec przemrożeniu, a my zajęci sportem tego wpierw nie odczujemy. Jest wiele modeli także wśród termicznych kalesonów/leginsów – można łatwo znaleźć te które jedynie odprowadzają wilgoć a nie będą dogrzewać narciarza.

Wyjazdy na narty z INTEGRA – sNOw LIMITS

INTEGRA – sNOw LIMITS organizuje wyjazdy na narty do Livingo, ponieważ uważamy, że jest to jedno z najlepszych miejsc w Alpach. Livigno pozwala nam zarówno konkretnie wyjeździć się na stoku oraz wyszaleć się podczas wieczornych imprez.

Rate this post