Pierwsze wyjazdy na narty w sezonie – gdzie najlepiej?

Nie masz pomysłu co robić w ferie zimowe? Znudziły Ci się letnie atrakcje i chcesz wypróbować czegoś nowego? Wyjazdy na narty ze znajomymi bedą idealnym pomysłem. Zregenerujesz się, nabierzesz sił do dalszej pracy oraz miło spędzisz czas w gronie swoich najbliższych. Może nawet zakochasz się w tym zimowym sporcie i co sezon będziesz wybierać się w góry szkolić swoje umiejętności. Dowiesz się tutaj, w jakie miejsce w sezonie najlepiej pierwszy raz pojechać na narty, co ze sobą zabrać i na co zwrócić uwagę.

Co zabrać ze sobą na wyjazdy na narty

Przed każdą podróżą warto przygotować sobie listę rzeczy, które będą nam niezbędne podczas naszego wypoczynku. Tak samo jest w przypadku, kiedy planujemy wyjazdy na narty w góry. Tutaj również taka lista może okazać się bardzo przydatna. Dzięki niej nie zapomnimy zabrać ze sobą potrzebnych przedmiotów, których nie może nam zabraknąć na stoku. W skład takiej listy będą wchodzić:

– spodnie narciarskie,

– kurtka narciarska,

– bielizna termoaktywna,

– cieplejsze ubrania np. golf, polar,

– rękawice narciarskie,

– kijki,

– gogle,

– kask narciarski,

– buty narciarskie,

– narty.

Są to najważniejsze rzeczy, które będą nam potrzebne podczas wyjazdu na narty – wyjazdy studenckie. Należy jednak pamiętać, że pogoda w górach lubi się zmieniać, dlatego warto mieć ze sobą, również dodatkowy sprzęt narciarski. Zabezpieczający nas przed możliwą zmianą warunków atmosferycznych. Jeżeli, nie chcemy od razu decydować się na zakup niektórych rzeczy wymienionych wyżej. Istnieje możliwości wypożyczenia butów narciarskich, kasku narciarskiego, nart, kijków oraz gogli na stoku. 

Odpowiedni wybór nart – wyjazdy na narty

Narty, które zabierzesz ze sobą na stok, powinny być odpowiednio dopasowane pod twoją wagę, wzrost, płeć oraz umiejętności, jakie już posiadasz. Dla osób początkujących planujących swoje pierwsze wyjazdy na narty, powinny być stosunkowo krótkie, w celu utrzymania równowagi podczas zakrętów. Początkujący powinni wybierać szersze narty, ponieważ dadzą im one większą stabilność podczas jazdy. Narty dla kobiet oraz dzieci powinny być lekkie, oraz elastyczne, ponieważ będą pozwalały zachowywać kontrolę zjazdu. Natomiast dla mężczyzn, zwłaszcza tych o większej masie ciała mogą być one nieco cięższe i sztywniejsze. Najprostszym sposobem wybrania odpowiedniego rozmiaru nart jest postawienie ich przed sobą na podłożu. Po postawieniu powinny one sięgać nam do brody. Jeżeli, zdecydujemy się na wypożyczenie nart na stoku, o odpowiedni dobór rozmiaru zadba fachowa obsługa znajdująca się tam.

Najlepsze miejsca w sezonie na narty – wyjazdy studenckie

W Polsce możemy znaleźć sporo łatwych tras zjazdowych oznaczonych kolorem zielonym. Stoki zielone określane są również jako ośle łączki. Trasy te są szerokie i krótkie. Położone są na stokach o małym nachyleniu i równej powierzchni. Znajdują się na nich wyciągi typu talerzyk albo ruchomy chodnik. Będą one idealne dla początkujących narciarzy oraz dzieci. Łatwe w pokonaniu trasy narciarskie możemy znaleźć w Szczyrku. Jest to miejscowość, w której znajdziemy najwięcej dobrze przygotowanych zielonych tras zjazdowych. Zostały one stworzone z myślą o osobach, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami, a wyjazdy na narty są dla nich nowością.

Kolejnym miejscem, do którego możemy się udać, w celu szkolenia swoich umiejętności narciarskich jest Beskid Żywiecki. Ośrodek, który znajduje się tam, posiada sześć tras zjazdowych, w tym jedną dla początkujących. Prowadzącą z Buczynki na Halę Szczawiny o długości 1800 metrów.

Proste i niewymagające trasy znajdziemy również w Karpaczu, Szklarskiej Porębie oraz Zieleńcu. Polska oczywiście nie jest jedynym państwem, do którego możemy się udać w celu wyjazdu na narty. Jednak pierwsze korki w tym sporcie, przyjemniej będzie się stawiać swoim kraju ze swoimi znajomymi – wyjazdy studenckie.

Jak zachowywać się na stoku – wyjazdy na narty

Podczas jazdy na stoku należy pamiętać o kilku zasadach, które tam obowiązują. Po pierwsze pamiętaj, że nie jesteś tam sam. Obok ciebie znajdują się również inne osoby. Te bardziej doświadczone, ale te mniej również. Przede wszystkim znajdując się na trasie zjazdowej, musisz patrzeć i myśleć. Nie możesz stwarzać zagrożenia dla siebie ani innych osób znajdujących się tam. Zawsze szusuj z głową. W przypadku kiedy zobaczysz poszkodowanego narciarza, masz obowiązek udzielić mu pierwszej pomocy oraz zawiadomić odpowiednie służby ratownicze. Pamiętaj, że jeżeli ty znalazłbyś się w takiej sytuacji, chciałbyś, aby ktoś tobie udzielił takiej pomocy. Dostosuj prędkość swojej jazdy do swoich umiejętności oraz warunków panujących na stoku. Zachowuj odpowiedni dystans od innych narciarzy, w celu uniknięcia zderzenia. Na stoku spotkasz się także ze znakami zakazującymi, nakazującymi oraz informacyjnymi. Przed swoją pierwszą jazdą zapoznaj się z nimi i stosuj się do nich. Dzięki przestrzeganiu tych prostych zasad zadbasz o swoje bezpieczeństwo i innych, a wyjazdy na narty przyniosą ci dużo zabawy.

Pierwsze wyjazdy na narty – porady dla początkujących

Jeżeli pierwszy raz wybierasz się na narty na przykład ze znajomymi – wyjazdy studenckie, wynajmijcie sobie doświadczonego instruktora. Pokaże wam, jaką należy przyjąć postawę, jak hamować oraz udzieli cennych wskazówek. W celu ułatwienia jazdy na nartach na stoku można skorzystać z kijków. Ułatwią one zachowanie równowagi oraz będą pomocne w pokonywaniu zakrętów. Najlepiej wybrać takie kijki, które będą mieć zamocowane paski, łatwiej będzie wtedy je utrzymać w dłoniach.

Przygotuj się na upadki i nie rezygnuj, jeżeli zdarzy ci się to więcej niż jeden raz. Nie ty pierwszy i ostatni doświadczysz tego. Profesjonalni narciarze szkolą się latami, a wyjazdy na narty w sezonie są dla nich obowiązkowe. Pamiętaj, że trening czyni mistrza i im dłużej będziesz jeździł, tym lepiej będziesz sobie radził na stoku.

 

5/5 - (6 votes)