Integra - wyjazdy studenckie - 20-40 lat - narty, snowboard

Jak przygotować się do wyjazdu na narty?

Aktywny, dobrze zaplanowany urlop zimowy w otoczeniu śnieżnych gór to zawsze doskonały sposób na relaks i odcięcie się od codziennych obowiązków. Piękne widoki, świeże powietrze i możliwość zjazdów z górskich szczytów kusi każdego, kto lubi aktywny wypoczynek. Do tego promienie słońca, które często towarzyszą narciarzom na górskich stokach, nie ma nic piękniejszego od takiej formy wypoczynku! Nie mniej jednak to o czym należy pamiętać, planując swój pierwszy wyjazd w góry, to odpowiednie ku temu przygotowanie. Być może jazda na nartach wydaje się czynnością prostą i chętni nauki aż palą się do tego, by rozpocząć swoje pierwsze zjazdy, ale wiąże się to, jak w każdym innym sporcie, z pewnego rodzaju ryzykiem. Dlatego też należy się do takiego wyjazdu odpowiednio przygotować. O czym należy pamiętać, wybierając się na swój pierwszy wypad na narty?

Co ćwiczyć przed nartami?

Jak wiadomo, chęci to podstawa. Jeśli jesteśmy pełni energii na to, by przeżyć swoją pierwszą przygodę w górach i założyć na nogi narty, pamiętajmy, że wiąże się to z dużym wysiłkiem fizycznym, na co musimy być przygotowani. Jeśli nasza forma nie jest najlepsza, czy to z powodu siedzącej pracy, siedzącego trybu życia czy też jakiejkolwiek innej przyczyny, na początku powinniśmy wykonać trening przygotowawczy, który zmobilizuje nasze mięśnie do pracy i sprawi, że po pierwszym dniu nauki jazdy na nartach nie będziemy czuli się jak przeczołgani po poligonie. W jaki sposób możemy to wykonać? Już dwa miesiące przed planowanym wyjazdem dobrym pomysłem jest, by włączyć w swoje codzienne życie aktywność fizyczną. Mogą to być ćwiczenia, które wzmocnią konkretne partie mięśni albo takie, które rozruszają nasze ciało i dodadzą mu fizycznej mocy, jak np. ćwiczenia rozciągające czy też te na równowagę. Doskonałym pomysłem na wzmocnienie całego ciała jest zapisanie się na zajęcia aerobowe, które są dostępne w każdym klubie fitness. Nie mniej jednak każdy rodzaj ćwiczeń, czy ten wykonany w klubie, czy w domowym zaciszu przyniesie nam korzyści, które poczujemy, próbując swoich sił na górskich stokach i za co podziękujemy sobie po powrocie do schroniska czy hotelowego pokoju po dniu pełnym narciarskich wygibasów.

To, co warto wykonać przed wyjazdem na narty to również przypomnienie sobie techniki jazdy oraz sposoby bezpiecznych upadków. Jeśli nigdy nie mieliśmy styczności z tego rodzaju sportem, internet pełen jest różnego rodzaju poradników czy filmików, które choćby naocznie pokażą nam, w jaki sposób radzić sobie na stoku. Doskonałym pomysłem są również tak zwane „ćwiczenia na sucho”, które polegają na wykonaniu jak najniższego przysiadu, jednocześnie z mocnym odchyleniem tylnej części ciała, a następnie przechyleniu się w lewo lub prawo. Dzięki temu nasze ciało złapie lepszą stabilizację, a my będziemy mogli uniknąć niepożądanych kontuzji, o które nie jest trudno w żadnym ze sportów.

Kolejnym sposobem na przygotowanie naszego organizmu do jazdy na nartach, co wiąże się z dość dużym zmęczeniem i posiadaniem nienagannej kondycji, są długie i dość szybkie spacery czy też bieganie. Odpowiednie przygotowanie dla mięśni może również zapewnić jazda na rowerze, wliczając w to rowerek stacjonarny. To, o czym musimy pamiętać, to przede wszystkim o pracy mięśni czworogłowych ud, ponieważ to właśnie one są najbardziej zaangażowane w pracę podczas jazdy na nartach. Oczywiście inne mięśnie są również ważne, zwłaszcza pośladków, całych nóg, mięśnie grzbietu czy też brzucha. Jeśli nadal nie wiemy, w jaki sposób pobudzić swoje ciało do działania, możemy wykorzystać kilka sposobów, by uaktywnić mięśnie i złapać kondycję w dość szybki sposób. Pomocne są tutaj ćwiczenia takie jak: pływanie, przysiady, wbieganie i zbieganie po schodach, skręty tułowia, skłony, skakanie po stopniach, przeskoki przez ławeczkę, brzuszki czy też przysiady z obciążeniem (to dla tych bardziej zaawansowanych sportowo). Co ważne, a właściwie najważniejsze, kiedy już postaramy się o wprowadzenie aktywności i znajdziemy się w końcu na wyczekanym stoku. Przed samą jazdą należy wykonać przynajmniej kwadrans rozgrzewki! Co robić, aby rozgrzać ciało i stawy przed jazdą? Przysiady, skłony, wymachy rąk czy też koliste ruchy kolan, kostek i nadgarstków. To bardzo ważne, ponieważ nierozgrzane ciało jest o wiele bardziej narażone na kontuzje.

Jak zacząć przygodę z nartami?

Zdecydowaliśmy się na wyjazd w góry, chcemy zaznać górskiego powietrza i cudownego uczucia zjazdu na nartach choćby z niewielkiej góry. Wdrożyliśmy w życie nawet kilka ćwiczeń gimnastycznych, by przygotować się odpowiednio do tego rodzaju sportu. Doskonale! To dobry początek, nie mniej jednak wiele osób nie ma pojęcia, jak należy przygotować się na taki wyjazd. O czym pamiętać i co ze sobą zabrać. To, co bardzo ważne na samym początku, to oszacowanie swoich możliwości. Jeśli wybieramy się na narty po raz pierwszy, nie możemy decydować się na miejsce pobytu z zaawansowanymi trasami zjazdów, ponieważ może to skończyć się dla nas źle. Wybierzmy w takim przypadku miejscowości, na których jest wiele tras o najniższym poziomie trudności. Szlaki takie są oznaczane kolorem zielonym. Jeśli mamy odrobinę odwagi i jakiekolwiek pojęcie o jeździe na nartach, możemy zdecydować się na szlaki oznaczone kolorem niebieskim, ponieważ są one również dość spokojne, ale można na nich nabrać odrobinę więcej prędkości niż na szlakach żółtych. Są również szlaki oznaczane kolorem czerwonym, ale na takie mogą decydować się osoby, które czują się już na nartach doskonale, ponieważ to trasy przeznaczone dla doświadczonych narciarzy, którzy szusują bez problemu na nartach zjazdowych.

Kolejna bardzo ważna kwestia, to sprzęt narciarski. Jeśli chcemy taki kupić, musimy zadbać o to, by był on dla nas odpowiedni. Narty dla osób początkujących różnią się od tych dla osób już na zaawansowanym poziomie jazdy. Początkujący powinni posiadać narty o około 10 do 20 cm mniejsze niż ich wzrost. Dlaczego przyjęto taką zasadę? Ponieważ na krótszych nartach łatwiej jest manewrować, co znacznie ułatwia samą naukę jazdy. Co do zapięć, dobiera się je na podstawie wagi jeżdżącego, nie mniej jednak w tych kwestiach najlepiej zasięgnąć porady wyspecjalizowanego na temat personelu sklepu, który z dokładnością dobierze dla nas sprzęt o odpowiednich parametrach. Kolejny, równie istotny element wyposażenia podczas wyjazdu na narty, to oczywiście buty narciarskie. Powinny mieć one odpowiedni rozmiar, jak i model dopasowany do zakupionych nart. Trzeba pamiętać, by były one wygodne i nie uciskały stopy. Poza nartami i butami ważne są również kijki, które pomogą nam w opanowaniu pierwszych szusów na nartach, do tego kask, który ochroni naszą głowę podczas upadku i ochraniacze na łokcie i kolana.

To, co równie istotne dla początkujących narciarzy, to niewielkie akcesoria, które okazują się bardzo przydatne czy też wręcz niezbędne na stoku, a są to: google, które ochronią nas przed ostrymi promieniami słońca i refleksami na śniegu, a do tego ochronią naszą twarz przed mrozem czy wiatrem. Istotne jest również odpowiednie ubranie, najlepiej w takiej sytuacji zainwestować w profesjonalną odzież narciarską – spodnie narciarskie, kurtka narciarska, która skutecznie ochroni nas przed chłodem, mrozem, przemoknięciem czy innymi, niesprzyjającymi warunkami klimatycznymi. Do tego oczywiście szalik lub komin, który ochroni naszą szyję przed zmarznięciem i nabawieniem się przeziębienia. Kolejna, ważna rzecz, to dobrej jakości krem z filtrem. Wiele osób nie ma o tym pojęcia, ale dzięki takiej ochronie nasza twarz nie zostanie dotknięta ani ostrymi promieniami słońca, ani siarczystym mrozem. Aby cieszyć się w pełni doskonałym wypoczynkiem i mieć radość z uprawiania zimowego sportu, należy pamiętać także o bardzo ważnym elemencie, a jest nim bielizna termoaktywna. Dzięki niej poczujemy się komfortowo, bez względu na to, czy zgrzejemy się podczas szusowania, czy nie.

Jak się przygotować do wyjazdu na narty? Poradnik dla narciarzy

Odpowiednie przygotowanie przed wyjazdem, odzież narciarska, jak i prawidłowo dobrany sprzęt narciarski to najważniejsze z kwestii, które mają ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo jako początkujący narciarze. Jeśli nie wiemy, czy narty to nasz wymarzony sport, ale chcemy spróbować szusowania po śniegu, nie musimy kupować akcesoriów, by móc jeździć. Sprzęt możemy z powodzeniem wypożyczyć w komisie lub poszukać go w miejscu pobytu. Wypożyczalnie sprzętu narciarskiego są najczęściej dostępne blisko stoków, także nie będzie problemu ze znalezieniem ich. Kiedy udamy się do takiego miejsca, osoba zajmująca się wypożyczaniem, w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie, da nam sprzęt dostosowany do naszych potrzeb, na którym z powodzeniem możemy stawiać pierwsze kroki jako początkujący narciarz.

Wiele osób zastanawia się na pewno, gdzie najlepiej nauczyć się jazdy na nartach. W takim wypadku, wybierając miejsce i trasę na pierwsze kroki z nartami, nie ma miejsca na wielkie ambicje. Na pierwsze próby poruszania się w sprzęcie narciarskim i do pierwszych zjazdów najlepiej zdecydować się na tak zwaną „oślą łączkę”. To niewielka górka, na której z powodzeniem można nauczyć się podstaw jazdy, jak i skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy przeprowadzą nas przez pierwsze kroki szusowania po śniegu. To również miejsce, w którym można zaliczyć bez skrępowania kilka upadków, ponieważ wiele osób zaczyna właśnie na „oślej łączce”.

Rate this post