Dlaczego warto odwiedzić Szwecję? Sztokholm to idealne miejsce na studenckie wakacje.

Sztokholm jest piękny, czysty i łatwy do zwiedzania. Jest stylowy i wyrafinowany z imponującymi budynkami, okazałymi bulwarami, uroczymi alejkami i relaksującymi terenami zielonymi. Rozłożona na całym łańcuchu wysp, stolica Szwecji jest praktycznie położona na wodzie. Więc bez względu na to, gdzie pójdziesz, będziesz cieszyć się wspaniałymi widokami na wodę i przekroczysz wiele mostów. Architektonicznie Sztokholm jest mieszanką tradycyjnej architektury neoklasycznej i nowoczesnej, która wydaje się płynnie łączyć w większości części miasta. Sztokholm to niezwykłe miasto idealne na studenckie wakacje. Pomimo tego, że jest rozłożony na 14 wyspach, wydaje się być całkiem dobrze połączony i łatwy do zwiedzania. Dzięki 57 mostom, które łączą wyspy, nie ma się wrażenia, że Sztokholm jest w rzeczywistości archipelagiem.

wyjazdy studenckie

Wakacje studenckie – Dlaczego wybrać Sztokholm?

Położony na południowo-wschodnim wybrzeżu Szwecji Sztokholm zmienia pogodę zgodnie z czterema wyraźnymi porami roku. Lato jest ciepłe – czasami dość gorące – i rzadko kiedy robi się ciemno podczas letnich nocy. Zimy mogą być łagodne i deszczowe, ale mogą też być całkiem zimne i śnieżne. Kolory jesieni są spektakularne w parkach miejskich, a wiosna jest witana przez mieszkańców, owiniętych w koce i popijających drinki, w restauracjach i kawiarniach na świeżym powietrzu.

Miasto jest łatwe do poruszania się pieszo lub transportem publicznym, dlatego jest świetną destynacją dla osób wybierających się na wakacje studenckie. Jego poszczególne dzielnice mają swój własny, niepowtarzalny klimat – wyspa Södermalm ma luźny klimat i przyciąga kreatywnych, podczas gdy Östermalm jest obrazem wyrafinowanej elegancji. Pomiędzy tymi dwoma obszarami znajduje się Norrmalm, ruchliwe i tętniące życiem centrum miasta, a na południe od Norrmalm znajdziesz urocze Stare Miasto (Gamla Stan).

Studenckie wakacje – Szwedzka historia i atmosfera

Sztokholm został oficjalnie założony w 1252 roku przez regenta Szwecji, Birgera Jarla. Do końca XIII wieku Sztokholm urósł do rangi największego miasta Szwecji, służąc jako centrum polityczne kraju i rezydencja królewska – wielokrotnie oblegana w kolejnych stuleciach. Król Gustaw Waza na zawsze zapamiętał odzyskanie Sztokholmu w 1523 roku spod tymczasowego panowania króla Danii.

wakacje studenckie

Dzisiejszy Sztokholm to społeczeństwo tolerancyjne i otwarte na wszystkich, dzięki czemu jest świetną opcją na studenckie wakacje. Festiwal Stockholm Pride, największy tego typu w regionie nordyckim, to niewątpliwa atrakcja kalendarza, przyciągająca każdego lata dziesiątki tysięcy osób LGBTQ z całego kraju i świata.

Myślące przyszłościowo, innowacyjne miasto, Sztokholm jest domem dla rosnącej społeczności technologiczno-innowacyjnej i dużej liczby start-upów – gęstość, z którą może konkurować tylko Dolina Krzemowa. Firma streamingowa Spotify to tylko jeden z przykładów globalnych nazw wywodzących się z tego miasta; jej siedziba nadal znajduje się w centrum miasta.

Wyjazdy studenckie – Poruszanie się po mieście

Sztokholm jest niesamowicie czysty i dobrze zorganizowany. Możesz poruszać się po okolicy autobusem, metrem, promem lub pociągiem. Transport nie jest jednak tani, więc najlepszym rozwiązaniem jest Stockholm Card, która daje Ci darmowy dostęp do prawie każdego miejsca w mieście i wejścia do większości muzeów.

Najlepszym sposobem na dotarcie do centrum miasta z międzynarodowego lotniska Arlanda jest Arlanda Express. Pociąg poruszający się z prędkością 200 km/h jest czysty, wyłożony wykładziną, ma wygodne siedzenia i pojemne przestrzenie bagażowe. Podróż trwa zaledwie 20 minut do Dworca Centralnego. Armanda Express dość często ma duże wyprzedaże. Dobrze jest sprawdzić ceny przed wyjazdem i zarezerwować bilety przez internet.

Wakacje dla studentów – Szwedzkie jedzenie

Jedzenie w Sztokholmie jest wybitnie dobre, ale równie drogie. Ceny zaczynają się od około 150-200 SEK za danie główne w restauracji. Jest jednak wiele niedrogich miejsc, w których można zjeść w Sztokholmie, począwszy od pawilonów gastronomicznych i barów z przekąskami, a skończywszy na przyzwoitych restauracjach.

wyjazdy studenckie

Niezależnie od tego, gdzie zjesz, szwedzkie jedzenie Cię nie zawiedzie. Począwszy od obfitych i różnorodnych śniadań, które serwują hotele, a skończywszy na eleganckich restauracjach, jest tu coś dla każdego smaku i każdej kieszeni, co jest ważne planując wakacje dla studentów. Możesz spróbować wszystkiego, od tradycyjnych szwedzkich potraw do międzynarodowych ekstrawaganckich przysmaków. Są szanse, że zyskasz kilka kilogramów podczas wizyty w Sztokholmie. Sztokholm to destynacja dla smakoszy, oferująca szeroki zakres kulinarny z coraz większym naciskiem na zrównoważone metody gotowania i składniki. Ciągle pojawiają się nowe restauracje, które mieszają się z bardziej tradycyjnymi jadłodajniami.

W restauracji mieszczącej się w Nationalmuseum można skosztować dań najlepszego szwedzkiego szefa kuchni Fredrika Erikssona, znanego z doskonałego połączenia kuchni szwedzkiej i francuskiej. Wystrój restauracji, stworzony przez jednych z najbardziej znanych szwedzkich projektantów, dodaje temu miejscu wyjątkowości.

4.2/5 - (9 votes)