Dlaczego warto odwiedzić Kopenhagę? Wakacje studenckie w Danii

Jazda na rowerze wzdłuż kanału, cieszenie się hygge z przyjaciółmi i oddawanie się całej duńskiej kulturze w muzeach i zamkach to tylko kilka powodów, dla których warto wybrać Kopenhagę na wakacje studenckie. Co więcej, Dania jest konsekwentnie oceniana jako jeden z najszczęśliwszych krajów na świecie! Jeśli rozważasz odwiedzenie stolicy Danii, ten przewodnik turystyczny po Kopenhadze powie Ci wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zaplanujesz swoją przygodę! Jeśli szukasz najlepszych rzeczy do zrobienia w Kopenhadze, najlepszych miejsc do odwiedzenia i co zobaczyć, czytaj dalej!

wyjazdy studenckie

Wyjazdy studenckie – Hygge, duńska sztuka przytulności

Trudne do wyjaśnienia i jeszcze trudniejsze do wymówienia, duńskie słowo „hygge” (wymawiane jako „hoo-gah”) zyskało popularność na całym świecie. W przybliżeniu oznacza ono „przytulność”, ale znaczy o wiele więcej.

Czym więc tak naprawdę jest hygge? Hygge jest tak samo duńskie jak æbleskiver i daleko sięga w głąb duńskiej duszy. W istocie, hygge oznacza tworzenie ciepłej atmosfery i cieszenie się dobrymi rzeczami w życiu z dobrymi ludźmi. Ciepły blask świec to właśnie hygge. Usiąść z ukochaną osobą przy filmie – to też jest hygge. I nie ma nic bardziej hygge niż siedzenie z przyjaciółmi i rodziną, rozmawiając o dużych i małych rzeczach w życiu. Być może hygge wyjaśnia, dlaczego Duńczycy są jednymi z najszczęśliwszych ludzi na świecie. Spędzanie czasu według hygge z przyjaciółmi na wyjeździe studenckim to świetna opcja spędzenia wspólnie czasu wolnego.

wakacje studenckie

Jak zrobić hygge latem? Jeśli planujesz odwiedzić Danię w miesiącach letnich, nie rozpaczaj. Hygge to coś, co dzieje się przez cały rok. Pikniki w parku, grille z przyjaciółmi, koncerty na świeżym powietrzu, festiwale uliczne i przejażdżki rowerowe to wszystko może być bardzo hygge, zwłaszcza jeśli odbywa się w duński sposób.

Wakacje dla studentów – Sekrety duńskiej kultury i historii

Wybierz się na spacer po duńskiej historii i domach duńskiej rodziny królewskiej, w przeszłości i obecnie, w tych oszałamiających zamkach w Danii. Zbliż się do duńskich klejnotów koronnych w zamku Rosenborg, spędź dzień pełen zabawy w zamku Egeskov lub odegraj swoją najlepszą rolę Hamleta w zamku Kronborg.

  • Zamek Frederiksborg jest jednym z najbardziej znanych zamków w Danii i nie bez powodu: położony na trzech wyspach otoczonych jeziorem i pięknymi ogrodami, po prostu zapiera dech w piersiach. Jest siedzibą Muzeum Historii Narodowej, a jego teren jest pełen bogatej historii, sztuki, architektury i ogrodów. Nie ma wątpliwości, że zamek Frederiksborg jest jedną z głównych atrakcji turystycznych.
  • Zamek Hamleta w Kronborg, powinien znaleźć się na Twojej liście rzeczy do zobaczenia podczas wakacji studenckich. Niezależnie od tego, czy szukasz atrakcji w okolicach Kopenhagi, czy masz więcej czasu na zwiedzanie, jest wystarczająco dużo czasu, aby odwiedzić najsłynniejszy duński zamek, uwieczniony przez Szekspira w 1600 roku. Łatwo jest się tam dostać bez samochodu: podróż pociągiem z głównego dworca w Kopenhadze zajmuje mniej niż godzinę.
  • Pałac Christiansborg służył jako Pałac Królewski do 1794 roku. Obecnie Christiansborg mieści duński parlament, a na arenie międzynarodowej pałac znany jest z popularnego duńskiego serialu telewizyjnego Borgen. Rodzina królewska nadal jednak korzysta z Christiansborga podczas niektórych uroczystych funkcji i wydarzeń. Możecie przejść przez królewskie sale bankietowe, podziwiać widok z wieży lub zwiedzić ruiny pod pałacem, który pochodzi z 1100 roku.
  • Amalienborg jest główną rezydencją duńskiej rodziny królewskiej, więc jeśli interesujesz się królewską historią, wizyta w Pałacu Amalienborg jest zdecydowanym must-do. Stojąc na pięknym placu pałacowym, możesz doświadczyć zmiany warty. A jeśli chcesz zobaczyć królową lub rodzinę książęcą, pamiętaj, aby zaplanować swoją wizytę na urodziny królowej (16 kwietnia) lub na Bieg Królewski (10 czerwca)!

Wakacje studenckie – Duńska kuchnia i jedzenie regionalne

Typowe duńskie wypieki to snegl, ciasto w stylu cynamonowych bułeczek, spandauer, ciasto z odrobiną kremu budyniowego w środku (prawdopodobnie znasz je jako „duńskie ciasto”), oraz tebirkes, ciasto z remoncem w środku i makiem na wierzchu. Są też ciastka sezonowe i specjalne ciastko na środę – Onsdagsnegl, wypiekane przez najstarszą kopenhaską piekarnię Skt Peders Bageri.

wakacje dla studentów

Nalej sobie filiżankę kawy – właściwego dodatku do duńskiego ciasta i rozgość się podczas wakacji dla studentów. Duńskie cukiernie tworzą najbardziej smakowite ciasta, a te są tylko wierzchołkiem góry lodowej. Zacznij od flødeboller, najlepiej opisanego jako miękka beza na lekkim spodzie z wafli, pokryta czekoladą.

Każda tradycyjna duńska piekarnia warta swojej ceny sprzedaje ciasto czekoladowe i marchewkowe. Powinna również sprzedawać drømmekage („dreamcake”) – ciasto biszkoptowe z ciemnym cukrem i kokosem, ciasto Otello – cienki biszkopt pokryty kremem tortowym, marcepanem, bitą śmietaną i polewą z ciemnej czekolady; oraz Sara Bernhard – makaronik pokryty kremem czekoladowym i oblany ciemną czekoladą.

5/5 - (5 votes)